Serdecznie zapraszamy na absolutnie unikalny koncert, w którym dźwięk, światło i architektura jednoczą się i wzajemnie dopełniają, tworząc niespotykaną przestrzeń audio – wizualnego przekazu. Tym razem sięgamy po muzykę, której inspiracją stała się architektura weneckiej Bazyliki św. Marka, która umożliwiała równoczesne “koncertowanie”, czyli współzawodniczenie kilku chórów wokalnych, instrumentalnych, bądź wokalno – instrumentalnych. Dzieła stworzone w tym nurcie, zwanym polichóralnością, zachwycają swą przestrzenią, konstrukcją bogatych brzmień i szeroko rozpiętych fraz, które niemal imitują katedralne sklepienia. Nic dziwnego, że stał się on niezwykle popularny w całej XVI. i XVII. – wiecznej Europie
W programie koncertu znajdą się dzieła kompozytorów weneckich tj. Andrea Gabrieli czy Claudio Monteverdi, jak również kompozycje polskiego twórcy – Mikołaja Zieleńskiego, który swą twórczość w głównej mierze oparł na osiągnięciach tzw. szkoły weneckiej. A robił to tak udatnie, że wszystkie jego dzieła wydane zostały w 1611 w weneckiej oficynie wydawniczej Giacomo Vincentiego, co stanowiło niezwykłe wyróżnienie dla polskiego twórcy.
W koncercie udział wezmą wokaliści i instrumentaliści z Polski i zagranicy wchodzący w skład zespołu Diletto, zaś fragmenty chorałowe wykona Schola Gregoriana Sancti Casimiri. Reżyseria świateł – Prot Jarnuszkiewicz.
Na to wyjątkowe muzyczne spotkanie, upamiętniające polityczne zjednoczenie w postaci Unii Lubelskiej zawartej 450 lat temu, zapraszamy w sobotę 31.08, o godz. 21.00 do kościoła św. Wojciecha na ul. Warszawskiej 46 a. Wstęp wolny.