Dyskografia

  • Masters Of The Past Newly Discovered (2015)
    Simon Lechleinter, Jacek Szczurowski, Just Caspar

Lechleitner_Szczurowski_Caspar_FRONTLechleitner_Szczurowski_Caspar_BACKSpecjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej zespół Diletto przenosi słuchaczy w czasy osiemnastowiecznej Rzeczpospolitej, kiedy wielką rolę w polskim życiu intelektualnym i kulturalnym odgrywał zakon pijarów. Zgromadzenie to od momentu założenia prowadziło działalność dydaktyczną oferując bezpłatną edukację dzieciom, niezależnie od pochodzenia. Muzyka zawsze odgrywała istotną rolę w kolegiach pijarskich, przy których powstawały kapele, nierzadko reprezentujące wysoki poziom artystyczny.

Simon Lechleinter, Jacek Szczurowski i Just Caspar, których utwory znalazły się na płycie, to kompozytorzy związani z polską prowincją pijarów, znakomici przedstawiciele późnobarokowej muzyki liturgicznej.

 

  • Opera Omnia (2014)
    Andrzej Siewiński

A.Siewinski_OperaOmnia_FRONTA.Siewinski_OperaOmnia_BACKNagranie zawiera wszystkie do tej pory odnalezione dzieła mało znanego polskiego kompozytora epoki baroku, Andrzeja Siewińskiego.
Missa pro defunctis utrzymana jest w niezwykle poważnej i smutnej tonacji c-moll. Zwraca uwagę inwencja melodyczna kompozytora, piękne motywy podane w zgrabnym, koncertującym stylu.

Zespół muzyki dawnej Dileto debiutujący tą płytą na rynku fonograficznym, po niespełna dziesięciu latach działalności dorobił się wyrazistego stylu, w którym widocznym celem jest wierność historycznej stylistyce wykonawczej. Całości dopełniają zgrane głosy wokalistów specjalizujących się w muzyce dawnej.